Kolory  przewodów w instalacji elektrycznej

Kolory przewodów w instalacji elektrycznej

Kolory przewodów w instalacji elektrycznej – wstęp

Kolory przewodów a ich pełniona funkcja  w obwodzie większości przypadków jest sugestią, zaleceniem, a nie regułą . W artykule przedstawiliśmy tą tematykę w możliwie najprostszy i niezagmatwany sposób.  Zapraszamy do artykułu 😉

Warto trzymać się reguł przedstawionych poniżej w sytuacji kiedy sami montujemy jakąś rozdzielnie i stosujemy swój fantazyjny kod kolorów to tylko my wiemy, że np. przewód neutralny jest koloru czarnego, a nie jak się przyjęło niebieskiego. Może to przysporzyć wiele problemów osobie, która będzie dokonywać modyfikacji, bądź próbowała rozwiązać jakąś awarię w tej rozdzielni. Pomijając już fakt, że dla koloru neutralnego N bezwzględnie stosuje się przewód koloru niebieskiego. Dlatego warto trzymać się kilku reguł i zasad.

Kolory przewodów a ich znaczenie

W układzie 3 przewodowym  1-faz , neutralny N, uziemienie PE
1 faz, 3 przewodowy


Kolorystyka przewodów w układzie siłowym 4 przewodowym 3 faz, uziemienie PE

Kolory przewodów


Kolorystyka przewodów w układzie siłowym 5 przewodowym. 3- faz, neutralny N, uziemienie PE

Kolory przewodów

Kolory dla poszczególnych faz nie są przypadkowe, u naszych zachodnich sąsiadów w Niemczech stosuje się właśnie ten standard.
L1- szary, L2 – czarny, L3 – brązowy. W naszym kraju nie jest to wymagane, ale stosowanie się do tej zasady jest dobrą praktyką.

Dla prądu stałego (minu i plus zasilania)

Kolory przewodów

Najważniejsze przewody

Trzeba trzymać się zasady dla przewodu uziemiającego PE oraz neutralnego N, co określa norma prawna. Przewód PEN również jest bardzo ważnym przewodem, który “zastępuje” przewody PE oraz N, przewód PEN pełni funkcję PE i N. Przewód PEN jest zielono – żółty, a końce przewodów są zakończone niebieskim znacznikiem np.: taśmą izolacyjną, koszulką termo kurczliwą.

Określa to norma PN-EN 60204-1, która właśnie między innymi wspomina o kolorystyce. Kolory przewodów powinny informować o tym jaką funkcje pełni dany obwód.  Bardzo dobry artykuł tłumaczący czego dotyczy wspomniana norma.

Przewody fazowe

Jeśli chodzi o pozostałe przewody fazowe jak L1, L2, L3 kolorystyka nie jest regułą, którą trzeba ściśle przestrzegać, ale warto się jej trzymać.

Podsumowanie

Stosowanie odpowiedniej kolorystyki przewodów pomaga w prawidłowym rozpoznaniu jaką funkcję pełni dany przewód, co wpływa na bezpieczeństwo.

Polecam zapoznać się z artykułem Bezpieczna praca, czyli BHP?

Dodaj komentarz