Wyłącznik nadprądowy – wielkie porównanie !
Wyłączniki nadprądowe

Wyłącznik nadprądowy – wielkie porównanie !

Wyłącznik- i nadprądowe zobaczymy pod względem budowy zewnętrznej jak i sprawdzimy co „siedzi” w tym małym kawałku plastiku. Porównamy jakość użytych elementów. Z pewnością dowiesz się czy aby na pewno cena idzie wraz z jakością użytych podzespołów dla poszczególnych firm. Bo porównamy wyłączniki aż 6 firm!
Na stół weźmiemy wyłączniki nadprądowe firm takich jak Gacia, LCTec, Hager Polo, Legrand, Eaton, Schneider.

Artykuł jest podzielony na trzy części w części pierwszej zapoznamy się z zasadą działania, w drugiej porównamy obudowy z zewnątrz, a w ostatniej, trzeciej (wydaje nam się tej ciekawszej) zajrzymy do wyłączników od środka.

Zasada działania.

Wyłącznik ma chronić obwody przed przeciążeniem i zwarciem. Prąd, który dopływ do urządzeń cały czas “przepływa” przez wyłącznik nad-prądowy tzw. eskę. Natężenie prądu i czas jego przepływu są “monitorowane” przez nasz wyłącznik i jeśli dojdzie do zwarcia bądź długo trwałego przepływu prądu ponad wartość nominalną wyłącznika, dojdzie do jego zadziałania i obwód zostanie rozłączony.

We wnątrz wyłącznika zastosowano bimetal, kawałek metalu, który pod wpływem temperatury się nagrzewa dlatego doprowadza do jego wygięcia a w konsekwencji popchnięcie dźwigni i zadziałanie wyłącznika. W przypadku zwarcia natychmiast zdziałany zostaje elektromagnes. Bez zwłoki czasowej popycha dźwignię i wyłącza wyłącznik nadprądowy. Całość jest w zasadzie bardzo prosta w działaniu. Jak zauważycie praktycznie wszyscy producenci stosują ten sam mechanizm działania wyłącznika nadprądowego.

Opis elementów wewnętrznych na przykładzie wyłącznika nadprądowego Schneider Electric B10.

Wyłącznik nadprądowy

Polecamy film z kanału forum wiedzy.

Cały link do filmu “www.youtube.com/watch?time_continue=24&v=O5Zsmhs5tRs&feature=emb_logo”

Porównanie wyłączników z zewnątrz.

Wyłączniki nadprądowe porównanie obudów z zewnątrz.
A więc zaczynamy!

2.1 Wyłącznik firmy Hager Polo.

Wyłącznik

Dźwignia „chodzi” płynnie, jakość użytego tworzywa jest bardzo wysoka. Wyłącznik posiada ciekawy patent na montaż oznaczeń. Dodatkowym plusem jest fakt, że posiada zabezpieczenie przed omyłkowym włożeniem przewodu pod zacisk wykonane z nieprzewodzącego materiału, jak się przekonamy nie wszyscy producenci stosują te udoskonalenie, a szkoda.

2.2 Wyłączni Legrand

Jeśli chodzi o wyłączniki tej firmy to dalej jakość użytych materiałów jest bardzo dobra, ale już można by się przyczepić co do dokładności wykonania. Brakuje mu też zabezpieczenia pod przypadkowym włożenie przewodu pod zacisk.

2.3 Wyłącznik Schneider

Wykonany dokładnie oraz z dobrej jakości materiałów. Posiada zabezpieczenie przed przypadkowym włożeniem przewodów pod zacisk, niestety jest wykonane z metalu, czyli w czasie normalnej pracy będzie pod napięciem.

2.4 Wyłącznik Eaton

Bardzo wysoka jakość tworzywa oraz bardzo dokładne spasowanie elementów, dźwignia chodzi bardzo płynnie, posiada zabezpieczenie z nieprzewodzącego tworzywa przed omyłkowym włożeniem przewodu pod zacisk.

2.5 Wyłącznik Gacia

Wyłącznik

Jakość tworzywa można by już powiedzieć, że jest trochę niższa, chociaż elementy są dosyć dobrze spasowane, ale kolor dźwigni jest zielony, co wg nas wzbudza błędne skojarzenie. Spytacie dlaczego? A no dlatego, że kolor ten oznacza stan bez napięciowy, a tu niezależnie od pozycji wajchy, pozycji załączenia i wyłączenia w związku z tym producent sugeruje nam, że jest bezpiecznie. Sama dźwignia pracuje dosyć topornie. Brak zabezpieczenia pod zacisk, przed omyłkowym włożeniem przewodu.

2.6 Wyłącznik LCTec

Wyłącznik

LCTec kopią Gacia, a może Gacia kopią LCTec. Nie ważne to są dwa identyczne wyłączniki, różnią się jedynie nadrukami na obudowie oraz kolorem dźwigni, który tu na szczęście jest niebieski.

Wyłącznik nadprądowy Gacia VS LCTec

Tak prezentują się Gacia i LCTec obok siebie, identyczne. Co ciekawe oba mają napisane “Patent Protected”

Porównanie wyłączników wewnątrz

3.1 Hager polo

Wyłącznik
Wyłącznik nadprądowy Hager Polo

3.2 Legrand

Wyłącznik
Wyłącznik nadprądowy Legrand

3.3 Schneider

Wyłącznik nadprądowy Schneider

3.4 Eaton

Wyłącznik
Wyłącznik nadprądowy Eaton

3.5 Gacia

Wyłącznik
Wyłącznik nadprądowy Eaton

3.6 LCTec

Wyłącznik
Wyłącznik nadprądowy LCTec

3.7 Gacia VS LCTec

Identyczna budowa wewnętrzna.

Podsumowanie

Jak zobaczyliście na zdjęciach producenci tacy jak: Eaton, Hager Polo, Schneider, Legrand użyli dobrej jakości materiałów Nie powiedzielibyśmy tego samego o Gacia i LCTec, które nie zostały wykonane tak precyzyjnie jak poprzednie, jeśli chodzi o komponenty użyte w środku. Wydaje nam się, że jakość materiałów jest niższa, co rekompensuje ich cena LCTec jest aż o 47% tańszy od Eaton-a.

W tym zestawieniu najbardziej przekonały nas marki jak Hager Polo oraz Eaton, z względu na fakt użytych wysokiej jakości materiałów i dokładnego spasowania elementów. Bez wątpienia polecić można również Schneider oraz Legrand. Można by powiedzieć, że cena idzie w raz z jakością do góry.

Ceny dla poszczególnych wyłączników nadprądowych

Ceny na miesiąc czerwiec 2020r (cena z vat).

Gacia – 5,05zł
LCTec – 5,10zł
Legrand – 6,95zł
Schneider – 7,95zł
Hager Polo – 8,45zł
Eaton – 8,97zł

Polecamy również inne nasze artykuły. Kolory przewodów w instalacji elektrycznej

Dodaj komentarz